Úvodná strana > Zális - ET

Zális - ET

ET – zális (z nem. Einpresstiefe, v angličtine offset). Technicky povedané, ET je vzdialenosť v mm medzi myslenou rovinou prechádzajúcou stredom disku (na obrázku označená ako os disku) a dosadacou plochou disku (plocha disku, ktorá sa prikladá na náboj).

Pri bežných osobných automobiloch býva ET kladné číslo, pohybujúce sa v rozpätí približne 15 až 55 mm. U niektorých automobilov však ET môže byť nulové alebo dokonca aj záporné.

Hodnota ET  býva uvedená v technickom preukaze. Nnemusí však byť označená písmenami ET. V  technickom preukaze môžete mať napísané napr. 5Jx14 35 – číslo 35 je Vaše ET.

Hliníkové disky sa nevyrábajú pre každý model automobilu ako je tomu u plechových diskov, preto sa nemusíte báť, ak Váš vytipovaný hliníkový disk nemá rovnaké ET ako máte uvedené v technickom preukaze. ET je pri týchto diskoch volené výrobcami tak, aby vyhovovali viacerým modelom áut, môže sa teda líšiť od hodnôt v TP, ale len v určitej tolerancii.

Každý z diskov, ktorý kúpite v PNEUDOM-e má EU homologáciu, certifikáty v ktorých je presne stanovené, pre ktoré typy automobilov sa daný disk môže použiť.   

Stáva sa, že zákazníci sa pokúšajú zohnať disky s rovnakou hodnotou ET, akú majú zapísanú v TP. Na 99 % však túto podmienku spĺňajú len originálne disky od výrobcu daného automobilu. Ak teda napr. chcete, aby mali Vaše nové disky na Škodu Fabia ET35, tak jedinou možnosťou ako ich získať je obrátiť sa na autorizovaného predajcu áut Škoda a objednať si originálne disky Škoda na Váš typ automobilu. Za tieto disky však zaplatíte nemalé peniaze. 

Vizuálne popísanie ET a rozdielu medzi  ET 48 a ET 28

Stačí si zapamätať nasledovné. Čím je  ET väčšie, tým je koleso viac skryté pod blatníkom, čím je menšie, tým je menej skryté. V tomto prípade je rozdiel 20mm čo je 2cm a disk s ET 28 bude o 2cm von oproti disku s ET 48mm.

Rozdiel ET

Viac sa o diskoch, ako si vybrať disky, starostlivosti o diskoch ... sa  môžete dozvedieť v článku...disky.

© Pneudom 2015